Nejoblíbenější zlaté mince současnosti. Proč je lidé tak rádi kupují?

zlaté mince Wiener Philharmoniker

Většina investorů a sběratelů se zaměřuje na mince produkované uznávanými světovými mincovnami. I když trh nabízí mnoho různých motivů mincí, některé se prodávají lépe než jiné. Které motivy mincí patří k nejoblíbenějším a proč tomu tak je?

Populární zlaté investiční mince světových mincoven

Mezi nejoblíbenější a známé po celém světě se dozajista řadí slavná mince Wiener Philhamoniker. Na výsluní se drží už dlouhé roky a pochází z mincovny Münze Österreich v Rakousku. Je ražená od roku 1989. Investorsky je oblíbená hlavně kvůli své historii a proto, že představuje nejslavnější hudební těleso na světě.

mince Wiener Philhamoniker
mince Wiener Philhamoniker, zdroj: Zlaťáky

Kanadská královská mincovna razí od roku 1979 zlatou investiční minci Maple Leaf. Mince má na svém rubu vyobrazený javorový list, symbol Kanady. Pod ním se skrývá druhý, o poznání menší javorový list, který zároveň slouží jako bezpečnostní prvek určující pravost mincí. Od roku 2015 je jím pomocí gravírování laserovou technologií opatřena každá mince. Maple Leaf se těší popularitě hlavně pro vysokou míru světové akceptace, svou historii i příznivou cenu v poměru ke kvalitě.

investiční mince Maple Leaf, zdroj: Zlaťáky

Milovníci čínských symbolů by neměli opomenout lunární sérii pocházející ze slavné mincovny Perth Mint. Velkou výhodou této série je, že se nejedná jen o mince investiční, ale mohou být časem i cenným sběratelským kouskem. Představují 12 symbolů zvířat z čínského lunárního roku a jsou raženy už od roku 1996.

Oblíbené mince v ČR

Na dobu svého vzniku odkazují historické zlaté mince. Jsou zároveň vhodné k uchování hodnoty, protože jsou vyrobené z drahých kovů a do budoucna představují slušný potenciál ke zhodnocení. Vzácné jsou i díky tomu, že jich je na trhu pouze omezený, ne příliš velký počet. Jednoznačně nejoblíbenější jsou v ČR sběratelské pamětní mince a dukáty. Nominální hodnota udávaná v českých korunách láká nejednoho sběratele.  

V roce 1923 začala ražba svatováclavských dukátů. V roce 1939 došlo k přerušení a dnes jsou pro svou vzácnost nesmírně vyhledávané. Desetidukát z roku 1937 byl v roce 2017 vydražen za 14,7 milionů korun.

České pamětní mince vydává v pravidelných cyklech také Česká národní banka (ČNB). Zobrazují různé události, místa a osoby spjaté s českou historií a představují velmi žádaný artikl.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *